Milline on raamatupidajate tulevik?

Tänaseks Eestis juba 21 aastat tegutsenud raamatupidamisettevõtte Vesiir OÜ juhi Enno Lepvaltsi arvates kaob tuim andmesisestustöö 4-5 aasta pärast ära ning raamatupidajal on rohkem analüütiku ja nõuandja roll. Nii kirjutas Enno Lepvalts 2014. aastal Raamatupidaja.ee’le antud intervjuus. Möödunud on kolm aastat ja mõned kuud. Lugedes seda artiklit tabasin ennast mõttelt, et huvitav kuidas siis on kõik muutunud nende aastatega ja mida Enno Lepvalts täna arvab.

Milline on täna raamatupidaja roll?
Enno Lepvalts arvab, et väga tasapisi on automaatne andmetöötlus levimas. Ma ei räägi siin B2B kaubanduses liikuvast infost – see on juba pikka aega toiminud masinate vahel. Pigem otsesest põhitegevusest välja jäävate kulude kajastamisel toimuvatest muutustest.

Mõned aastad tagasi ilmunud artiklis väitsid, et 4-5 aasta pärast kaob ära tuim andmetöötlus ja raamatupidajal on rohkem analüütiku ja nõuandja roll? Kuidas sellega siis nüüd aastal 2018 on?
Täna on olukord selline, et hakkaja raamatupidaja, kel on firmajuhi toetus, saaks enda raamatupidamise süsteemi üles ehitada nii, et vajadus tuima sisestus töö järele on minimaalne. Loomulikult ei tule see tasuta, aga siinkohal oleks paslik meenutada, et seesama tuim sisestustöö ei ole ka tasuta tulnud.

Tundub, et masinad pole siiani võtnud raamatupidajate tööd ära. Kas on olnud 4 aastaga arengut? Millisel moel on see olukord muutunud?
Ega see AI väljatöötamine lihtne ülesanne ei ole. Otse öelda – ei ole veel masinad võimust võtnud, aga suundumused on samad, mis olid seda 4 aastat tagasi. Tundub, et protsess on aeglasem, aga kindel.

Kui palju täna raamatupidaja tegeleb arvesisestusega, kas on märgata muutust 4 aastaga?
Lõikudes, kus otse arvesisestus on ära kadunud (olgem ausad – kaotatud), on tekkinud vajadus järelkontrolliks ja seda teeb enamasti raamatupidaja. Eelarvete puhul on teemaks kuluklassifitseerimine, tšekimajanduses, kus esineb skaneerimist, on jälle skaneerimistulemus vaja üle käia. Rõhuasetus on sellisel juhul muutunud, aga ei saa öelda, et lihtsamaks oleks läinud.

Kas oled märganud, et raamatupidajad on suutnud tekitada nõudluse nõuandja rolli järgi?
Vaadates viimase aja arenguid on pigem sellise nõudluse tekkimise taga riik – seaduste muutused. Ehk ootused raamatupidaja nõule on kõrged. Kui nö „riigi tellimus“ ära kaob, kas siis nõudlus hea nõu järele püsima jääb? Arvan, et nõudlus ei kao, natuke muundub ehk.

Kas on kätte jõudnud aeg, kus raamatupidaja teeb nn tuleviku tööd ehk esitavad ettevõtjale analüüse ja annavad nõu. Kas raamatupidajad on täna rohkem nõuandja rollis?
Kahjuks on olukord veel suuresti endine. Analüüsimist ei ole palju.

Kui palju raamatupidamisbüroo Vesiir OÜ veel täna nn sisestustööd teeb?
Võrreldes 4 a taguse ajaga ei ole olukord väga muutunud.

Kas täna on üldse raamatupidajate tase ja silmaring selline, mis võimaldavad seda rolli üldse täita?
Enno Lepvalts-i hinnangul on raamatupidajad ise muutustega kohanemas. Kindlasti on neid, kes välja ei vea. Julgen hinnata, et arvestatava hulga raamatupidajate tase veab julgelt kõrgendatud nõudmised välja. Ettevõtja toetamiseks vajalikku kogemust koolipingist ei saa, see tuleb aja jooksul.

Kas viimaste aastatega on muutunud tarkvara seadistamine selliseks, et ta toetaks analüüsi ja aruandlust ning ka automatiseeritud arvete käsitlust?
Kindlasti aja jooksul on arenguid ka äritarkvara osas. Automatiseeritud arvete käsitlust toetab suurem jagu tarkvarapakettidest. Aruandlus on omaette teema, kindlasti on võimalik leida mingi aruandetüüp, mida ei ole lahendatud, aga kui tarkvara sisemine ülesehitus on hea, siis ei ole selliste „puudujääkide“ likvideerimine probleemiks.

Kas raamatupidajad on muutunud teadlikumaks tarkvara võimaluste osas? Kas nad oskavad küsida ja kaasa rääkida?
Tundub, et raamatupidajad oskavad julgemalt tarkvaratootjatelt võimaluste kohta küsida ning on altimad ka ise kaasa rääkima. Eks sõltub ka tarkvaratootjast, kas ta on paindlik  nägema ühe kliendi soovis võimalust ka teistele klientidele või siis mitte.

2014. aastal ilmunud artiklit saate lugeda siit

1997.a. loodud Vesiir OÜ kuulub Eesti vanimate raamatupidamisettevõtete hulka. Tänavu maikuus tähistab Vesiir OÜ oma 21 tegutsemisaastat – Palju õnne!