Kui roheline saab olla raamatupidamine?

Rohelisest raamatupidamisest ehk keskkonnahoidliku mõtteviisi rakendamisest raamatupidamisettevõtetes ei ole palju räägitud. Raamatupidamine ei ole küll tööstussektoriga võrreldes kuigi saastav valdkond, ent samas on ka siin kindlasti võimalusi säästlikumalt tegutseda. Lähemalt räägib raamatupidamisbüroo Vesiir OÜ juht Enno Lepvalts.

Roheliseks peetakse enamasti paberivaba raamatupidamist, mis säästab puid ehk paberit ning printerite tahmakulu. Ent tehnilise taustaga inimesed aduvad selgelt, et oma suure jalajälje loodusesse jätavad ka meie moodsad seadmed ja tehnoloogia. On väga hea, kui kulutame raamatupidamisprotsessis vähem materiaalset, käega katsutavad paberit, ent tuleb vaadata ka medali teist poolt: tõenäoliselt oleme asendanud paberi sellise ressursiga, mis tarbib elektrienergiat. Samuti vajame aina uuemaid ja kiiremaid tehnilisi vahendeid, mõistmata, millist ressurssi nende tehniliste vahendite loomiseks on kasutatud.

Nii võib öelda, et kogubilansis ei saa rääkida 100% rohelisest raamatupidamisest, sest kuigi me enda ümber jätame tänu paberivabale toimetamisele mõne puu kasvama, ei tea me täpselt, mis toimub seal, kus tehnoloogia jaoks metalle kaevandatakse ning seadmed toodetakse. Ma pole küll olnud ühegi pooljuhi tootmise juures, ent olen lugenud, et puhta looduse ressurssi kulub sinna üksjagu.

Kuidas siis vähendada oma jalajälge?

Lisaks paberivabale kontorile saab alustades sellest, et uut tehnikat ei pea ostma siis, kui moodsad seadmed on välja tulnud, vaid alles siis, kui see muutus on tööks vältimatu. Kui arvutid jäävad aeglaseks ja hakkavad töötegemist segama, on õige aeg hakata mõtlema uutele seadmetele. Ja kindlasti kestab hariliku kontoritöö jaoks soetatud tehnika kauem, kui ostes pöörata kohe tähelepanu tehnilistele parameetritele: eelistage alati parimat võimalikku tehnoloogiat ja ärge tehke otsust ainult hinna järgi. Nii-öelda kangema ja lahjema masina tootmise jalajälg on sarnane, aga parameetritelt parem seade kestab oluliselt kauem.

Andmete säilitamine on samuti ressursikulukas, kuid raamatupidamisandmed on siiski kaduvväike osa kõigi nende andmete hulgas, mida inimesed oma arvutite kõvakettale ja pilvedesse koguvad. Suurem probleem on miljardid fotod ja videod mitte millestki ja nende üleslaadimine. Raamatupidamises on andmed staatilised ning ka pabertšekid ja pildistatud tšekid hakkavad aina enam asenduma e-tšekkidega.

Vanemate raamatupidamisbüroode laoruumid on veel täis pabermaterjale ning ka Vesiiri arhiivis on endiselt veel omajagu paberkandjal dokumente. Jälgime hoolega, millal nende seaduses ettenähtud 7 või 10 aastat täis saab ning utiliseerime neid järjest, kui nende omanikud ehk meie kliendid oma paberite vastu huvi ei tunne. Paberil teabe hoidmine on kallis, sest laoruum maksab. Samuti on paberkandjate infotihedus olulisem pisem kui kõvakettal hoitavatel arvutiandmetel. Nelja terabaidine ketas mahub peopesale, mahutades mitme tonni jagu paberkandjate andmeid! Lisaks on elektroonilisest andmebaasist palju lihtsam leida vanu protokolle ja dokumente.

Oluline on teadlik utiliseerimine

Korrektne ja teadlik jäätmekäitlus on tänaseks jõudnud enamusse kodudesse ja ettevõtetesse. Oluline on see ka nii tehnika kui ka paberi puhul. Loodame, et kõik seadmed jõuavad oma elu lõpul ümbertöötlusesse ega satu kuhugi kolmanda maailma kõrbesse või randadesse. Tehnika sisaldab palju väärtuslikke metalle, mida saab edukalt ümber töödelda. Muide, uute metallide kaevandamine ja väärtustamine võtab ligi 95% võrra rohkem ressursse, kui metallide taaskasutamine. Paraku on aga tehnikas omajagu ka sellist materjali, millega pole midagi peale hakata ning siin tulebki loota jäätmejaamade spetsialistidele.

Kuna raamatupidamisega ei teki tootmisjääke, pole raamatupidamisettevõtete jaoks kuigi tähtis jäätmekäitluse või keskkonnasertifikaatide taotlemine. Erinevate, sugugi alati mitte vajalike sertifikaatide taotlemine on ka muide ettevõtte jaoks lisatöö ning lisaressursside raiskamine. Nii et tasub iga oma sammu üle järele mõelda nii rahalisest kui ka looduse seisukohast!

Soovite rohkem teada roheraamatupidamisest? Vajate abi oma ettevõtte raamatupidamise või dokumentidega seotud küsimustega? Helistage 502 5203 või kirjutage enno@vesiir.ee ja saame kokku!