Kingituste maksustamine: Aasta lõpu oluline meeldetuletus ettevõtjatele

Aasta lõpu lähenemine tähendab paljude ettevõtete jaoks kingituste planeerimise aega – olgu selleks siis koostööpartnerite tänamine, töötajate tunnustamine või heategevus. Kui kingituste tegemine on mõeldud südamest ja heast tahtest, siis raamatupidamises ja maksudeklaratsioonides peab olema täpne ja ettevaatlik, et kingitused ei tooks kaasa ootamatuid maksukohustusi!

Kingituste tegemine on osa ettevõtte turundusest ja kliendisuhte hoidmisest, kuid need ei kuulu alati maksuvabade hüvede hulka. Eestis peab ettevõtte tavaliselt maksma 25% (20/80) tulumaksu kingitustelt, mis ei vasta teatud maksuvabastuse tingimustele. Erinevat liiki kingituste puhul võib maksustamine varieeruda olenevalt tehingu tegelikust sisust ja eesmärgist. Kingitused – olgu need esemed, tasuta antud kaup, teenused või rahaline väärtus – on maksustatavad, kui saaja ei anna selle eest midagi vastu. Raamatupidamises räägime kingitusest tulumaksuseaduse mõistes, mis ütleb, et kingitus on tasuta antud kaup või teenus, ka raha. Seejuures peab kingitus olema rahaliselt hinnatav. Näiteks lilled ei ole rahaliselt hinnatavad, seega ei kuulu need kingituse alla. Reegel ettevõtte poolt tehtud kingituste maksustamiseks on 20/80 x 100%.

Töötajatele kingituste tegemine
Kui soovite oma töötajatele kingitusi teha, peate arvestama, et need on maksustatavad erisoodustusena. Erisoodustus on praktiliselt võrdväärne palgaga ja sellelt tasutakse nii tulu- kui ka sotsiaalmaks. Näiteks, kui kingite töötajale 100-eurose SPA-paketi, lisandub tulumaks 25 eurot ning sotsiaalmaks 41,25 eurot, mis tähendab, et kogukulu ettevõttele on 166,25 eurot.

Ärikingitus
Ärikingitus, tuntud ka kui reklaamkingitus, on kingitus, mille eesmärk on reklaamida ettevõtet või brändi. Seda tüüpi kingitus on maksuvaba, kui selle väärtus ilma käibemaksuta jääb alla 10 euro. Praktikas tähendab see, et kui soovite teha kingitusi, mille väärtus on kuni 10 eurot, siis lisate sellele tavaliselt oma ettevõtte logo. Ärikingituste hulka kuuluvad erinevad esemed, mis mahuvad 10 euro piiresse, näiteks reklaampastakad, kruusid, mälupulgad, telefonihoidjad, helkurid ja muud sarnased tooted. Samas, mida on võimalik täna 10 euro eest osta? Samuti võivad ärikingitused hõlmata teenuseid, kuigi neid kasutatakse vähem. Kahjuks on ärikingituste summa suurus püsinud muutumata aastaid. Täna ei lähe meie lapsed sõbra sünnipäevalegi alla 15 eurose kingitusega.

Ärikingituste maksustamise põhimõtted on järgmised:

  1. Kui kingituse hind ilma käibemaksuta jääb alla 10 euro, siis on see maksuvaba, iga ese eraldi.
  2. Kui kingituse hind ületab 10 eurot, siis kogu kingitus on maksustatav, mitte ainult selle ületav osa.

Oluline märkus: Ka mitte käibemaksukohustuslastel kehtib 10 eurone piirmäär ilma käibemaksuta.

Ärikingitus võib hõlmata ka toitu või jooke, näiteks šokolaadi logo või erikujundusega veini kujul, kuid 10 eurose väärtuse piiridesse ei arvestata logo lisamise ega pakendamisega seotud kulusid. Tuleb rõhutada, et ärikingituseks ei loeta kulusid, mis ei ole saajale hüvena käsitletavad.

Heategevusele annetamine
Heategevusele annetamine on maksustatav, kuid teatud tingimustel on see maksuvaba. Maksuvabalt võite annetada, kui saaja on tulumaksusoodustusega mittetulundusühing või sihtasutus ja annetus ei ületa 3% teie palgafondist või 10% eelmise aasta kasumist.

Deklareerimine
Kõik kingitused ja annetused tuleb deklareerida, olenemata sellest, kas tulumaksu tuleb maksta või mitte. Ärge unustage, et käibemaksu ei tohi nende kulude pealt tagasi küsida. Kingituste ja annetuste maksustamisperiood on kalendrikuu. Tööandja deklareerib kingitused ja annetused ning nendelt arvutatud tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni vormi TSD lisas 5, mis tuleb esitada Maksu- ja Tolliametile (MTA) koos vormiga TSD kingituste ja annetuste tegemise kalendrikuule järgneva kuu 10. kuupäevaks. Maksusumma tasutakse MTA pangakontole hiljemalt samaks kuupäevaks.

Kui vajate abi kingituste maksustamisega, siis pöörduge julgelt meie poole. Jõulud on andmise aeg ja meie aitame tagada, et see rõõm ei muutuks maksudega seotud peavaluks.